Fotovoltika

Fotovoltika

Čo je fotovoltika?

Fotovoltika je výroba elektrickej energie zo slnečného žiarenia.

Komu odporúčame fotovoltickú elektráreň?

Každej domácnosti ktorá má ročnú spotrebu elektrickej energie viac ako 2000kW ročne.

Každej domácnosti ktorá kúri tuhým palivom, a má nainštalovaný akumulačný zásobník na vodu.

Každému kto myslí dopredu a vie že investovať sa oplatí.

Koľko to spotrebuje?

Návratnosť elektrárne je od cca 7 rokov až do 30 rokov. ak sa rozhodnete pre fotovoltickú elektráreň je potrebné sa s ňou naučiť žiť, to znamená dnes bude pekne, nastavím pračku aby začala prať o 10:00 hod.

Návratnosť fotovoltaiky je vždy však len odhadovaná, skutočná návratnosť závisí od toho koľko vyrobenej energie spotrebujeme a aká bude cena energie od dodávateľa.

Čo by ste mali vediet o fotovoltickej elektrárni?

Elektráreň sa skladá s fotovoltických paneloch umiestnených na streche domu ideálne pod uhlom 38° orientované na juh (nie je podmienkou)

Ďalšou najdôležitejšou časťou je menič (striedač)

meniče delíme na ON GRID, OFF GRID a HYBRIDNÉ

ON GRID  je systém pripojený do elektrickej siete, a je od nej závislý to znamená že ak elektrárne vypnú dodávku elektrickej energie tak ste aj vy bez elektriny, aj keď je vonku krásne slnečno, nemáte ani len miliwat elektriny. Prípadný prebytok elektriny ktorú vyrobí Vaša elektráreň darujete distribučnej spoločnosti a tá ju v tom istom momente predá vášmu susedovi, na Slovensku tento systém neodporúčam, je síce najlacnejší ale má aj najdlhšiu návratnosť.

OFF GRID  je systém ostrovný, to znamená že vždy ak svieti slnko máte elektrinu, ak zapadne nemáte nič, prípadne čerpáte energiu z batérii. odporúčam tam kde nie je elektrická sieť, prípadne použiť na spotrebiče ktoré nepotrebujete stále ale ktoré vždy keď majú elektrinu tak ju spotrebujú, napríklad zásobník TUV (bojler) ak svieti slnko voda sa ohreje ak zapadne voda zostava ohriata kým ju nespotrebujete, a takto sa to opakuje….Tu je návratnosť trochu lepšia.

HYBRID je kombináciou oboch predchádzajúcich systémov. Výhodou je že prebytočná elektrina sa použije na nabitie akumulátorov s ktorých potom fungujeme v noci. tento systém je zo všetkých najdrahší, ale ak je dobre kombinovaný a používaný tak má aj skvelú návratnosť. Máme urobenú jednu inštaláciu kde je celý dom odpojený od dodávky elektrickej energie, funguje len na fotovoltike, a návratnosť systému je okolo 7,5 roka.

Poslednou časťou sú batérie

Tie sú drahé a oplatia sa len v niektorých prípadoch, alebo na zálohovanie elektriny, pre systémy nepretržitej prevádzky, či ako záložne zdroje pre kúrenia.