Rekuperácie

Rekuperácie

 

Čo je rekuperácia?

Nútené vetranie (to znamená že nevetráme oknom ale vetrá stroj), ktorý pri výmene odpadného vzduchu ohrieva ten čerstvý.

Prečo rekuperácia?

Ak postavíme nový dom kvalitne, teda kvalitne okná, dobrá izolácia strechy, zateplenie tak ušetríme na nákladoch za teplo, zároveň sa však z nášho domu stáva uzavretá bublina, pri pobyte v takejto bubline narastá množstvo CO2 (vydýchaného vzduchu) v miestnosti a potrebujeme vyvetrať, otvoríme okno a pustime teplo von z domu, takto prídeme až o 40% tepla ktoré dom normálne stratí. Rekuperácia nám dom vyvetrá, výmenou tepla, teda teplý vzduch ktorý odchádza z domu von ohrieva v špeciálnom výmenníku čerstvý zimný vzduch ktorý privádzame do domu.

Čo získam?

  • rekuperáciou získavate hlavne čerstvý vzduch predovšetkým v zimnom období kedy nemôžete nechať celú noc otvorené okná. Tým sa znižujú choroby dýchacích ciest a alergie, ráno vstávate oddýchnutý a svieži.
  • eliminácia hmyzu, keďže nenechávame otvorené okná hmyz sa môže dostať do domu len tak ako my, cez vchodové dvere.
  • úsporu energie vynaloženú na kúrenie, tu sa udáva úspora až 30%.

Koľko to spotrebuje?

Spotreba je približne 120W pri plnom výkone, záleží na veľkosti domu. Odporúčame kombinovať s fotovoltickou elektrárňou. Strata tepla oproti klasickému vetraniu je od 2% do 12% podľa nastaveného výkonu.

 

Koľko to stojí?

Cena celého systému sa pohybuje od 3000€ vyššie. Ak však staviate dom a nemáte dostatok peňazí odporúčame vám investíciu rozdeliť na dve etapy, v prvej sa pri hrubej stavbe (ideálne pri betónovaní základov) inštalujú rozvodné rúry. V druhej fáze sa pripojí samostatná jednotka, túto je možné zrealizovať kedykoľvek neskôr.